5. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması Gala ve Ödül Töreni

Siyer Vakfımızın bu yıl beşincisini düzenlediği ve geleneksel hale getirdiği, Hz. Peygamber’e (sas) ithaf edilmiş ilk kısa film yarışması olma özelliğini taşıyan Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması ödülleri sahiplerini buldu.

Cemal Reşit Rey Konser Salonunda gerçekleştirilen ve halkın yoğun ilgisine mazhar olan organizasyona katılım oldukça yoğundu.

Sunumunu Bekir Develi’nin yaptığı program Grup Tillo’nun 4 dilde okudukları Kardeşlik ezgisi ile başladı. Ardından Ataköy Ömer Duruk Camii İmam Hatibi Hafız Nebi Yaşar’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti dinlendi.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından selamlama konuşmalarını yapmak üzere Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması Proje Koordinatörü Cemil Nazlı sahneye davet edildi.

Sinemanın sanatın diğer alanları gibi zor bir alan olduğunu söyleyen Nazlı, bu alanda neden gayret ettiklerini ise şöyle ifade etti:

“Kendi dilimizi oluşturarak, kendi ilkelerimizi kaybetmeden Allah Resulü’nün (sas) mesajlarını tüm insanlığa ulaştırmak için ve O’nun (sas) örnekliğinin her eve gireceğine dair nebevi muştu için…”

Nazlı’nın selamlama konuşmasının akabinde Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın bu seneki serüveninin anlatıldığı etkinlik filminin sunumu yapıldı.

Alemlere Rahmet 5. Uluslararası Kısa Film Yarışmasının bu seneki takviminin açıklanmasından itibaren ciddi bir özveriyle çalışan ve emek veren kıymetli Senaryo ve Kısa Film Jüri Heyeti ve Danışma Kurulu sahneye davet edilerek, kendilerine teşekkür mahiyetinde plaketleri takdim edildi.

Danışma Kurulu : İhsan Kabil, Ahmet Mercan, Nazif Tunç, Saadettin Acar
Kısa Film Ön Jüri Heyeti : Nuray Kayacan, Tuba Deniz, Kubilay Erkan Yazıcı, Seyid Çolak, Sinan Sertel
Senaryo Ön Jüri Heyeti : Ayşe Karaköse ,Murat Çeri, Yektacan Özçift
Senaryo Ana Jüri Heyeti : Aykut Ertuğrul, Sadık Yalsızuçanlar, Mehmet Uyar, Ali Ural, Mahmut UluKısa Film Ana Jüri Heyeti : Mahmut Fazıl Coşkun, Koray Sevindi, İsrafil Kuralay, Turgay Tanülkü, Nagihan Haliloğlu, Shems Friedlander, Ahmed Mahfouz Nouh ve Ghassan Massoud

Bu Senenin Onur Konuğu: Yücel Çakmaklı

Alemlere Rahmet 5. Uluslararası Kısa Film Yarışmasının bu seneki Onur Konuğu, bir vefa gereği Türk Sinemasının mihenk taşlarından biri olarak nitelendirilen Yücel Çakmaklı oldu.

Ödüller Sahiplerini Buldu

Ülkemizden ve dünyanın çeşitli ülkelerinden yarışmaya katılan ve toplam 307 eser arasından finale kalan 10 kısa film, 7 senaryonun yönetmen ve senaristleri sahneye davet edildi. Kendilerine gösterdikleri başarı ve emekleri için plaketlerinin takdim edilmesinin ardından ödül törenine geçildi.

Yarışmamızın Senaryo Dalı’nda 1.lik Ödülüne “Yüzleşme” isimli eseriyle İbrahim Halil Şahin layık görüldü. Yarışmacımız ödülünü Yarışma Danışma Kurulu Üyemiz İhsan Kabil’den aldı.

Yarışmamızın Senaryo Dalı’nda 2.lik Ödülüne “Baby Sister” isimli eseriyle yarışmaya İran’dan katılan Nima Rahimpour layık görüldü.Yarışmacımız ödülünüYarışma Danışma Kurulu Üyemiz Nazif Tunç’dan aldı.

Yarışmamızın Senaryo Dalı’nda 3.lük Ödülüne “Baston” isimli eseriyle Nurettin Ensar Birgün layık görüldü.Yarışmacımız ödülünü Senaryo Jüri Üyemiz Ali Ural’dan aldı.

Yarışmamızın Sponsor Özel Ödülünü “Krampon”isimli eseriyle Abdullah Şahin aldı. Yarışmacımıza ödülü Sinema Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ömer Umran Özdenören tarafından verildi.

Yarışmamızın Siyer Vakfı Özel Ödülünü “Crow & Pigeon” isimli eseriyle yarışmamıza Afganistan’dan katılan Khadim Hussain Byhnam aldı. Yarışmacımıza ödülü Siyer Vakfı Başkanımız Mehmet Kaya tarafından verildi.

Yarışmamızın Jüri Özel Ödülünü “Oblivion” isimli eseriyle İran’dan Fatemeh Mohammadi aldı. Yarışmacıya ödülü oyuncu Turgay Tanülkü tarafından verildi.

Animasyon Özel Ödülü : Who Won / Kim Kazandı

Animasyon dalında da eser kabul eden Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışmasının Animasyon Özel Ödülü’ne, “Who Won? / Kim Kazandı?”  adlı eseri ile Selime Coşkun layık görüldü. Yarışmacımız ödülünü Şehir Üniversitesi Rektörü Peyami Çelikcan’ın elinden aldı.

Yarışma 3.lük Ödülü: Ceviz

3.lük ödülüne “Ceviz” adlı kısa filmiyle Özbekistan’dan yarışmaya katılan Yönetmen Davron Tadjievlayık görüldü. Yarışmacımıza ödülü Ethem Sancak tarafından verildi.

Yarışma 2.lik Ödülü: The Passer

2.lik ödülüne “The Passer” adlı kısa filmiyle İran’dan yarışmaya katılan Yönetmen Seyedpouria Pishvaei layık görüldü. Yarışmacımıza ödülünü Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan takdim etti.

Nadir Alparslan şunları aktardı: “Kur’an ve sünnet dünyada huzur ve barış ile yaşamanın yegane yoludur. Bugün maalesef bunlara sahip değiliz. Müminler ancak kardeştir düsturuna rağmen İslam coğrafyalarında bunu yakalayamadık. Coğrafyalarımızdaki acıları dindirmek adına İslam’ın mesajlarını insanlara ulaştırmak için sinemayı kullanmak durumundayız. Bu amaç uğruna çalışan Siyer Vakfı’na teşekkürlerimi sunuyorum.”

Yarışma 1.lik Ödülü: Birthday Night

1. lik ödülüne yarışmaya İran’dan katılan yönetmen Omid Shamsesfandabadi layık görüldü. İranlı Yönetmen, ödülünü Muhammed Emin Yıldırım Hocamızın elinden aldı.

Muhammed Emin Yıldırım Hocamız katılımcıları ve misafirleri selamladıktan sonra şunları aktardı:
“Efendimiz (sas) kızı Fatma’ya ‘Üzülme kızım! Allah, babanın adını çok yakın bir gelecekte kıldan tüyden yapılmış her çadıra, kerpiçten kiremitten yapılmış her eve ya izzetle ya zilletle sokacaktır.’ demişti. Sahabe bu sözü duydular ve uydular. Bizlerse bunu duyuyor ama uyuyoruz. Artık öyle bir çağda yaşıyoruz ki kılıç değil kalem ile cihad yapılıyor. Tebliğin en önemli araçlarından biri sinema olmuşsa biz de bu alanı kullanmak durumundayız. Rabbimden niyazım odur ki, bu vesile ile her evde O’nun (sas) sözleri yankılansın.”

Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, yarışmamızın gelecek seneki temasını “Aile” olarak açıkladı ve bütün gençlere “Haydi vazife başına!” dedi.

Dereceye giren film sahiplerine verilen ödüller ise şöyle:

Birincilik ödülü 35.000 TL., İkincilik ödülü 20.000 TL., Üçüncülük ödülü 10.000 TL., Sponsor Ödülü 7.500 TL., Siyer Vakfı Özel Ödülü 5.000 TL., Jüri Özel Ödülü 5.000 TL., Animasyon Özel Ödülü 10.000 TL., Senaryo Birincilik Ödülü 3.500 TL., Senaryo İkincilik Ödülü 2.500 TL., Senaryo Üçüncülük Ödülü 1.500 TL.

Ödüllerin verilmesinin ardından kısa film dalında 1. liğe ve animasyon özel ödülüne layık görülen filmlerin gösterimiyle Alemlere Rahmet 5. Uluslararası Kısa Film Yarışması Gala ve Ödül Törenimiz nihayete erdi.

(329)