4. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması Gala ve Ödül Töreni

Siyer Vakfımızın bu yıl dördüncüsünü düzenlediği ve geleneksel hale getirdiği, Hz. Peygamber’e (sas) ithaf edilmiş ilk kısa film yarışması olma özelliğini taşıyan Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması ödülleri sahiplerini buldu.

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ve halkımızın yoğun ilgisine mazhar olan organizasyona katılım oldukça yoğundu.

Program Eyüpsultan Camii İmam Hatibi Metin Çakar’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından selamlama konuşmalarını yapmak üzere Siyer Vakfı Başkanı Mehmet Kaya sahneye davet edildi.

Selamlama konuşmalarında Siyer Vakfımızın yapmış olduğu ve yapmayı planladığı çalışmalarından bahseden Kaya, Hz. Peygamber’in (sas) daha iyi tanınması, anlaşılması ve kutlu mesajlarının sinema diliyle de bugünün dünyasına taşınması gayesiyle başlattığımız Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışmamızın her geçen sene çıtasını yükselterek yoluna devam ettiğini belirtti.

Siyer Vakfımızın, sinemaya İslami bir bakış kazandırmak, Müslümanca düşünen ve hareket eden yönetmen, senarist, eleştirmenlerin sayılarının artması amacıyla da çalışmalar yaptığına değinen Mehmet Kaya, kurduğumuz Hassan b. Sabit Sinema Akademimizin bu sene de yönetmenlik, senaryo yazarlığı, kurgu montaj ve film okumaları atölyeleri ile eğitimlerine devam edeceğini söyledi.

Kaya’nın selamlama konuşmasının akabinde Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın geçmiş yıllarını kapsayan kolaj filminin sunumu yapıldı.

Büyük İddialarımız Yok, Büyük Hedeflerimiz Var

Kolaj filmi gösteriminin ardından söz, Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım Hocamıza tevdi edildi.

Bulunduğumuz bu çağın, İslam’dan önceki cahiliye dönemi ile büyük benzerliklerinin olduğunu söyleyen Hocamız şunları aktardı:

“Cahiliye hayatı İslam’dan önceki hayattır. Bizler cahiliye dönemini, insanların insanlıkla bağlarının koptuğu bir dönem olarak biliyoruz. Belki bu dönemde kız çocukları diri diri toprağa gömülmüyor, ancak bu dönemde de cahiliyeyi aratmayacak kadar karanlığa mahkum olmuş insanlarla aynı çağı paylaştığımızı görüyoruz.”

Cahiliye ile bu dönemin benzerliğinin temelinde yatanın Allah ile hayat arasındaki bağların koparılması olduğuna dikkat çeken Hocamız, “Bugün modern hayatı bir yaşam felsefesi olarak anlayan zihniyet de Allah ile hayat arasındaki bağı koparıyor. Böyle olduğu için hayat anlamsızlaşıyor ve kurmakla mükellef olduğumuz bağlar birer birer çözülüyor.” dedi.

Bu çağın insanları olarak bizlerin Allah ile, kendimizle, diğer kullarla ve eşya ile bir bağ kurmakla mükellef olduğunu belirten Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, ”Bugün bu bağları kopardığımız için meselelere Allah’ın (cc) nazarından, Peygamberimizin (sas) bizlere bıraktığı miras olan Nebevi Ufuk penceresinden bakamıyoruz ve o mirası bu çağa taşımakta zorlanıyoruz.” dedi.

Hepimizin Nebevi Ufuka doğru yürümekle mükellef olduğunu vurgulayan Hocamız, sözlerini şöyle noktaladı:

“Bizler Hz. Peygamber’in bizlere gösterdiği Nebevi Ufuka doğru yürümekle mükellefiz. Ancak bunu yalnızca karanlığa kızarak, şerre kötü söz söyleyerek yapamayız. Bizim aydınlık için çalışmamız, Allah Resulünün (sas) bizlere gösterdiği gibi; hangi alanda görevli isek o alanda işimizin hakkını vererek yapmamız lazım. İşte bu yarışma da böyle bir ızdırabın ürünüdür. Büyük iddialarımız yok ama büyük hedeflerimiz var. O hedeflere ulaşmak adına da sizlerden dua bekliyoruz.”

Hocamızın konuşmasının akabinde yarışmamıza desteklerini esirgemeyen Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş sahneye davet edildi. Kurtulmuş’un selamlama ve teşekkür konuşmasının ardından kendilerine desteklerinden dolayı Siyer Vakfı Başkanımız Mehmet Kaya tarafından plaketleri takdim edildi.

4. Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışmamızın bu seneki takviminin açıklanmasından itibaren ciddi bir özveriyle çalışan ve emek veren kıymetli Senaryo ve Kısa Film Jüri Heyetimiz sahneye davet edilerek, kendilerine teşekkür mahiyetinde plaketleri takdim edildi.

Ön Jüri Heyetimiz : Abdulhamit Güler, Eda Tezcan, İhsan Kabil, Kubilay Erkan Yazıcı, Seyid Çolak, Sinan Sertel
Senaryo Jüri Heyetimiz : Ahmet Mercan, Elif Eda Karagöz, Emre Konuk, Gökhan Yorgancıgil, İskender Pala, Yıldız Ramazanoğlu, Yusuf Ziya Gökçek
Kısa Film Jüri Heyetimiz : Ali Osman Emirosmanoğlu, Atalay Taşdiken, Bahadır Yenişehirlioğlu, Esad Burnat (Filistin), Ovidio Abdullatif Salazar (İngiltere), Salim Ahmed (Hindistan), Sibel Eraslan, Şafak Tavkul

Bu Senenin Onur Konuğu: Naci el-Ali

4. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışmamızın bu seneki Onur Konuğu, bir vefa gereği Filistin’in sembolü Hanzala’nın babası; Naci el Ali olarak belirlendi.

Kendisini yad etmek adına Naci el Ali ile ilgili hazırlanmış olan kolaj filmi misafirlerimizle paylaşıldı.

İzlenen kolaj filminin ardından Naci el-Ali için takdim edilecek plaketi almak üzere onur konuğumuzu temsilen Filistin Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa sahneye davet edildi.

“Naci el Ali’yi ödüllendirmekle bütün bir Filistin’i ödüllendirdiniz’.” diyen Dr. Faed Mustafa Siyer Vakfımıza ve programa katılan misafirlerimize şükranlarını sundu. Selamlama konuşmalarını yapan Filistin Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa’ya katılımlarından dolayı plaketi TRT Genel Müdürü İbrahim Eren tarafından takdim edildi.

Ödüller Sahiplerini Buldu

Ülkemizden ve dünyanın çeşitli ülkelerinden yarışmamıza katılan ve toplam 343 eser arasından finale kalan 15 kısa film, 5 senaryonun yönetmen ve senaristleri sahneye davet edildi. Kendilerine gösterdikleri başarı ve emekleri için plaketlerinin takdim edilmesinin ardından ödül törenine geçildi.

Yarışmamızın Senaryo Dalı’nda Teşvik Ödülüne “Zilli Top” adlı senaryosuyla Senarist Sema Nur Bektaş layık görüldü. Yarışmacımız ödülünü Jüri Üyemiz Yıldız Ramazanoğlu’ndan aldı.

Yarışmamızın Senaryo Dalı’nda 3.lük Ödülüne “Rüya” adlı senaryosuyla Senarist Abdurrahman Badeci layık görüldü. Yarışmacımız ödülünü Jüri Üyemiz Ahmet Mercan’dan aldı.

Yarışmamızın Senaryo Dalı’nda 2.lik Ödülüne “Can Kuşu” adlı senaryosuyla Senarist Abdullah Şahin layık görüldü. Yarışmacımız ödülünü Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek’ten aldı.

Yarışmamızın Sponsor Özel Ödülünü “Sinema Aşığı” adlı kısa filmiyle Yönetmen Asker Nurakun Uulu aldı. Yarışmacımıza ödülü Kültür ve Sinema Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Enver Arslan tarafından verildi.

Yarışmamızın Siyer Vakfı Özel Ödülünü “Kum” adlı kısa filmiyle Yönetmen Akif Karaosmanoğlu aldı. Yarışmacımıza ödülü Siyer Vakfı Başkanı Mehmet Kaya tarafından verildi.

Yarışmamızın Mansiyon Ödülünü “Yönetmen&Öğretmen” adlı kısa filmiyle Yönetmen Ömer Dişbudak aldı. Yarışmacımıza ödülü, Benar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Arif Kaman tarafından verildi.

Yarışmamızın Jüri Özel Ödülünü “Bakıt” adlı kısa filmiyle Yönetmen Meerim Dogdurbekova aldı. Yarışmacımıza ödülü Jüri Üyemiz Bahadır Yenişehirlioğlu tarafından verildi.

Animasyon Özel Ödülü : İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış… Ve İlkbahar

Bu sene ilk defa animasyon dalında da eser kabul eden Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışmamızın Animasyon Özel Ödülü’ne, “İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış… Ve İlkbahar” adlı eseriyle Hamza Uysal layık görüldü. Yarışmacımız ödülünü Jüri Üyemiz Şafak Tavkul’un elinden aldı.

Yarışmamızın 3.lük Ödülü: “Ev”

3.lük ödülüne “Ev” adlı kısa filmiyle Kırgızistan’dan yarışmamıza katılan Yönetmen “Saltanat Zarnaeva” layık görüldü. Yarışmacımıza ödülü Muhammed Mursi dönemi Mısır Enformasyon Bakanı Salah Abdulmaksut tarafından verildi.

Yarışmamızın 2.lik Ödülü: “Derin”

2.lik ödülüne “Derin” adlı kısa filmiyle Kazakistan’dan yarışmamıza katılan Yönetmen “Rakymzhan Kaldykoz” layık görüldü. Yarışmacımıza ödülünü Ak Parti İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç takdim etti.

Yarışmamızın 1.lik Ödülü: “12 Saat”

Tek mekan dezavantajına rağmen güçlü bir sinematografi ve yüreğimize dokunan evrensel bir mesele olan; büyüklerimize karşı vazifelerimize bize tekrar başarıyla hatırlatan öyküsüyle birincilik ödülüne Yönetmen Ercan Selim Öngöz’ün “12 Saat” adlı kısa filmi layık görüldü. Öngöz, ödülünü Siyer Vakfı Kurucumuz Muhammed Emin Yıldırım Hocamızın elinden aldı.

Dereceye giren film sahiplerine verilen ödüller ise şöyle:

Birincilik ödülü 30.000 TL., İkincilik ödülü 20.000 TL., Üçüncülük ödülü 10.000 TL., Sponsor Ödülü 7.000 TL., Mansiyon ödülü 5.000 TL., Siyer Vakfı Özel Ödülü 4.000 TL., Jüri Özel Ödülü 4.000 TL., Animasyon Özel Ödülü 10.000 TL., Senaryo İkincilik Ödülü 5.000 TL., Senaryo Üçüncülük Ödülü 2.000 TL., Senaryo Teşvik Ödülü 1.000 TL.

Ödüllerin verilmesiyle dereceye giren ilk üç filmin gösterimleri yapıldı.

Gelecek Yılın Teması: Kardeşlik

Program sonunda Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, Rabbimizin inayetiyle gelecek sene 5.sini düzenleyeceğimiz Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışmamızın temasını açıklamak üzere sahneye davet edildi.

İslam toplumunun, ümmetimizin ve ülkemizin büyük bir problemi olduğunu belirten Hocamız, “İstiyoruz ki bu problemi Peygamber dünyasından aldığımız ilhamla gündem edelim, gerek ümmet olarak gerek ülke olarak içinden geçtiğimiz şu zor süreci aşma adına bir katkı sağlayalım.” diyerek yarışmamızın yeni temasının “Kardeşlik” olduğunu duyurdu.

4. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışmamıza katılan yarışmacılarımıza ve yarışmanın Gala ve Ödül Törenine teşrif eden değerli misafirlerimize şükranlarımızı sunar, Rabbimizden bu programı salih bir amel olarak kabul buyurmasını niyaz ederiz.

(747)