3. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması Gala ve Ödül Töreni

Siyer Vakfımızın bu yıl üçüncüsünü düzenlediği ve geleneksel hale getirdiği, Hz. Peygamber’e (sas) ithaf edilmiş ilk kısa film yarışması olma özelliğini taşıyan Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması ödülleri sahiplerini buldu.

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ve halkımızın yoğun ilgisine mazhar olan organizasyona katılım oldukça yoğundu.

Sunuculuğunu Bekir Develi’nin üstlendiği program Fatih Camii İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından selamlama konuşmalarını yapmak üzere Siyer Vakfı Başkanı Mehmet Kaya sahneye davet edildi.

Selamlama konuşmalarında Siyer Vakfımızın yapmış olduğu ve yapmayı planladığı çalışmalarından bahseden Kaya, Peygamberimizi (sas) ve onun güzide ashabını bu çağa anlatmak için bu çağın dilini kullanmamız gerektiğini söyleyerek bu çağın en önemli tebliğ araçlarından birinin de sinema olduğunu belirtti.

Kaya’nın selamlama konuşmasının akabinde Siyer Vakfımızın, Efendimiz’in (sas) mesajını çağımızın en önemli tebliğ araçlarından olan sinemayı kullanarak uygun bir dille insanlara ulaştırma amacıyla düzenlediği Hassan b. Sabit Sinema Akademisinin hazırlamış olduğu kısa filmin sunumu yapıldı.

O’nun (sas) Yüce Adı Sinemaya Da Ruh Versin

Kısa film gösteriminin ardından söz, Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım Hocamıza tevdi edildi.

İklimlerin mevsimleri olduğu gibi sözlerin ve eylemlerin de mevsimleri olduğunu söyleyen Muhammed Emin Yıldırım Hocamız şunları aktardı:

“Bu mazlum ümmet 250 senedir çok şeyleri dillendiriyor ama insanlığın ufkuna, aziz İslam’ın aslında vermek istediği mesajları tam anlamıyla yansıtamıyor. Artık birilerinin her alanda aziz İslam’ın şanına yakışır bir biçimde güzellikleri ortaya koyması gerekiyor. Bu iş edebiyat, şiir, sinema gibi her alanda olmalı. Çünkü İslam, insanlığın yegâne kurtuluşudur! Eğer Müslümanlar İslam’ın bu mesajını insanlığa takdim edemezse, biz de bütün insanlık da kurtuluşa değil felakete sürüklenmeye devam edeceğiz. İşte, biz istiyoruz ki Allah Resûlü’nün (sas) yüce adı sinemaya da bir ruh versin. Onun adının anıldığı yerlerde bereket olur. Bu riskli alanda da onun adıyla bir bereket olsun, onun cihana bıraktığı mesajlar beyaz perdeye yansısın ve bu çağın insanına da dertlerimizin yegâne çözüm kaynağının İslam olduğu en gür sedayla duyurulsun.”

Sinemanın zor bir alan olduğunu belirten Hocamız, “Bu riskli alanda, İslam adına bir şeyler yapmak için eğer ümmete bir deli lazımsa, Allah Resûlü’nün (sas) o yüce adı coğrafyalardan coğrafyalara, uluslardan kavimlere ulaşacaksa ve bu iş de delilikle olacaksa biz, o deliliğe de talibiz.” dedi.

Müslümanlar olarak yaptığımız işin hakkını vermemizin uyacağımız en büyük sünnet olduğunu vurgulayan Muhammed Emin Yıldırım Hocamız, “Eğer bir alanda söz söyleyeceksek yapacağımız iş; o işin hakkını vermektir. Allah yaptığımız işin hakkını vermeyi bizlere nasip etsin.” diyerek sözlerini nihayete erdirdi.

Hocamızın konuşmasının akabinde yarışmamıza desteklerini esirgemeyen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı sahneye davet edildi. Avcı’nın selamlama ve teşekkür konuşmasının ardından kendilerine desteklerinden dolayı Siyer Vakfı Başkanımız Mehmet Kaya tarafından plaketleri takdim edildi.

Jüri Heyetini temsilen Jüri Heyeti Başkanı Türkmenistan asıllı Yönetmen Hocakulu Narlıyev selamlama konuşmalarını yapmak üzere sahneye davet edildi. Konuşmalarının ardından Hocakulu Narlıyev’e İhsan Kabil tarafından plaketleri takdim edildi.

Yarışmamızın Jüri Heyeti’nde bulunan Nazif Tunç, Elif Eda Karagöz, Firdevs Azizi, Gülcan Tezcan, Mustafa Demirci, Nasır Khemir, Abdulhamit Güler, Bedir Acar, Bünyamin Yılmaz, İhsan Kabil, Mehmet Kaman ve Yalçın Parmaksız sahneye davet edilerek kendilerine verdikleri emeklerinden dolayı teşekkür mahiyetinde plaketleri takdim edildi.

Yarışmamızın Onur Konuğu Mustafa Akkad Oldu

3. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışmamızın bu seneki Onur Konuğu, bir vefa gereği Yönetmen Mustafa Akkad olarak belirlendi.

Kıymetli yönetmeni yad etmek adına Mustafa Akkad ile ilgili hazırlanmış olan kolaj filmi misafirlerimizle paylaşıldı.

İzlenen kolaj filminin ardından geceye misafir olarak katılan Mustafa Akkad’ın yeğeni Abdulkerim Akkad selamlama konuşmalarını yapmak üzere sahneye davet edildi.

“Mustafa Akkad’ı her sene hatırlayan, onun anısına program yapan sizin gibi başka bir halk görmedim.” diyen Abdulkerim Akkad Siyer Vakfımıza ve programa katılan misafirlerimize şükranlarını sundu.

Selamlama konuşmalarını yapan Abdulkerim Akkad’a katılımlarından dolayı plaketi Ali Rıza Demircan tarafından takdim edildi.

Ödüller Sahiplerini Buldu

Bu sene uluslararası olarak düzenlenen ve dünyanın çeşitli ülkelerinden yarışmaya katılan filmler arasından finale kalan 15 kısa filmin yönetmenleri sahneye davet edilerek kendilerine gösterdikleri başarı ve emekleri için plaketlerinin takdim edilmesinin ardından ödül törenine geçildi.

Yarışmanın Kültür Bakanlığı Özel Ödülünü “Bir Şey Yap Güzel Olsun” adlı kısa filmiyle Yönetmen Ömer Dişbudak aldı. Ömer Dişbudak’a ödülü Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz tarafından verildi.

Yarışmanın Siyer Vakfı Özel Ödülünü “İz” adlı kısa filmiyle yarışmaya Suriye’den katılan Yönetmen Alaa Khweled aldı. Alaa Khweled’e ödülü Siyer Vakfı Başkanı Mehmet Kaya tarafından verildi.

Yarışmanın Jüri Özel Ödülünü “Öz’ün Öz’ü” adlı kısa filmiyle Yönetmen Talha Genç aldı. Talha Genç’e ödülü Nazif Tunç tarafından verildi.

Yarışmanın Mansiyon Ödülünü “Zübde” adlı kısa filmiyle Yönetmen Kerime Nur Ejderoğlu aldı. Kerime Nur Ejderoğlu’na ödülü Eyüp Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Davut Akgül tarafından verildi.

Yarışmamızın 3.lük Ödülü: “Heny”

Yarışmanın 3.lük ödülünü takdim etmek üzere oyuncu Ufuk Bayraktar sahneye davet edildi. Ödüle layık görülen kısa film, yönetmenliğini Mehmet Nişancı’nın yaptığı “Heny” oldu.

Yarışmamızın 2.lik Ödülü: “Hayat Bu”

Yarışmanın 2.lik Ödülünü “Hayat Bu” adlı kısa filmiyle Yönetmen Elif Yüksel aldı. Elif Yüksel’e ödülü Ak Parti İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç tarafından verildi.

Birincilik Ödülü Kırgız Yönetmene

Dünyayı güzelleştirmenin en temel duygusu; iyilik ve merhameti yalın, duygulu, etkili ve kalıcı görselliğiyle işleyen Kırgız yönetmen Kasiet Djholdoshbekova’nın “Yalnızlık” isimli kısa filmi bu yılın birincilik ödülüne layık görüldü. Djholdoshbekova, ödülünü Siyer Vakfı Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım Hocamızın elinden aldı.

Dereceye giren film sahiplerine verilen ödüller ise şöyle:

Birincilik ödülü 25.000 TL., İkincilik ödülü 15.000 TL., Üçüncülük ödülü 10.000 TL., Sponsor Ödülü 5.000 TL., Mansiyon ödülü 4.000 TL., Siyer Vakfı Özel Ödülü 3.000 TL., Jüri Özel Ödülü 3.000 TL.

Ödüllerin verilmesiyle dereceye giren ilk üç filmin gösterimleri yapılarak ödül törenimiz nihayete erdi.

3. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışmamıza katılan yarışmacılarımıza ve yarışmanın Gala ve Ödül Törenine teşrif eden değerli misafirlerimize şükranlarımızı sunar, Rabbimizden bu programı salih bir amel olarak kabul buyurmasını niyaz ederiz.

(540)